Kína felemelné a rendkívül alacsony nyugdíjkorhatárt
A férfiaknál 60 év, a nőknél 55, illetve 50 év a korhatár, miközben a várható élettartam megközelíti a 80 évet.
A férfiaknál 60 év, a nőknél 55, illetve 50 év a korhatár, miközben a várható élettartam megközelíti a 80 évet.
A fiatalok már nem fogadják el a szigorú munkamorált Kínában, nem rendelik alá az egész életüket a cégnek. Saját kárán tanulta ezt meg a kínai Google, a Baidu kommunikációs igazgatója, aki dicsőítette “a kínai munkamorált”, szembeállítva azt a nyugati “dekadenciával”.
Hol készülnek a fogyasztói társadalom többnyire olcsó, pillanatnyi örömöt okozó tárgyai, amelyek aztán hihetetlen mennyiségben öntik el a globális piacot? Kik azok az emberek, akik nélkül nem valósulhatott volna meg a „kínai gazdasági csoda”? És miért hajlandóak halálra dolgozni magukat, amikor a világ nyugati felén már a munkaidő-csökkentés és a munka-magánélet egyensúly megteremtése a menő? Végül pedig mit árul el rólunk mindaz, ami Kínában történik? Ezért kell látni az Erőltetett menet című filmet.
A növekvő munkaerőköltségek miatt Kínából az USA-ba visszatelepülő vállalatok akár hárommillió munkahelyet is teremthetnek 2020-ig – állítja a Boston Consulting Group.
A világgazdasági elemzők élénken kommentálták az elmúlt hetek dél-kínai sztrájkjait és a munkaerő elégedetlenségét tükröző más eseményeket, így a Foxconn cégnél, Sencsen közelében kibontakozott öngyilkossági hullámot. Ezek a mozgalmak nagyarányú béremeléseket értek el, ami sok elemző szerint azt jelzi, hogy az olcsó kínai munkaerő korszaka előbb-utóbb véget érhet. Már csak azért is, mert a mozgolódás viszont még korántsem ért véget: legutóbb éppen pénteken jelentette be a Toyota egyik tiencsini leányvállalata, hogy alkalmazottainak sztrájkja miatt kénytelen volt leállítani termelését.